„Šiandien yra vakar”
Socialinė iniciatyva „Šiandien yra vakar”
Ermitos Kirdeikytės socialinė iniciatyva „Šiandien yra Vakar“ kviečia atsigręžti į skaudžią senolių atskirties temą ir bendrai kūrybinei veiklai vienija skirtingų kartų žmones.
Kas trečias vyresnis nei 65 metų žmogus gyvena vienas, o kai kurie seneliai namuose praleidžia ištisus metus. Psichologai pastebi, kad vieniši žmonės daug dažniau suserga depresija, jaučiasi neįdomūs ir užmiršti. Todėl projekto dėmesys yra skiriamas senolių užimtumo ir atskirties problemai spręsti. Šiuolaikiniai menininkai savo darbus atiduoda į senolių rankas. Kurios, tiesiogine žodžio prasme, pro adatos skylutę įvertą siūlą – lyg savo patirties šaknį, įlieja į šiuolaikinio meno konceptą. Ant drobės išsiuvinėti meno kūriniai simbolizuoja praeities ir dabarties jungtį.
Pasak iniciatyvos autorės E. Kirdeikytės, unikalus projektas bendrai kūrybinei veiklai sujungia vienišus senjorus ir menininkus: „Projekto tikslas – skirtingų kartų draugystė, iš kurios gimsta nuostabūs kūriniai. Menininkai turi galimybę pasisemti įkvėpimo ir idėjų nepelnytai pamirštoje, bet vis dar gyvoje praeityje, o mūsų močiutės sulaukia įvertinimo, pripažinimo. Jos gali realizuoti save, įamžinti ir įprasminti savo gyvenimo patirtį.“
Dalyvauti projekte kviečiami visi įvairiais rankdarbiais užsiimantys Lietuvos senjorai. Taip pat ir menininkai, norintys bendradarbiauti.
Susisiekite su mumis, pasidalinkite savo kūrybiniais planais – mes rasime senjorą, norintį ir galintį jūsų idėją realizuoti naujame formate.
Bendra senjorų ir menininkų kūryba pristatyta 2020 m. spalio 21 d., „Arkangelo“ konferencijų ir meno centre (Vilnius), parodoje „Šiandien yra Vakar“.
Ermitos Kirdeikytės mintys apie projektą „Šiandien yra vakar”
Kai sumaniau projektą̨ „Šiandien yra vakar“, buvau įsitikinusi, kad jis turi būti įgyvendintas dabar, negali palaukti. Energijos tam suteikė̇ asmeninės kaltės jausmas. Maniau, net jei dirbsiu viena, vis vien kažką̨ padarysiu. Galbūt padėsiu tik vienai močiutei, gal apie šį projektą išgirs tik vienas žmogus, o išgirdęs – suklus ir pasielgs kitaip. Nežinojau, kiek bendro tai turi su kitų žmonių̨ patirtimis. Nežinojau atstumo, kuris mus skiria, ir kaip tai paveiks šio projekto kelią. Net nenumaniau, kaip sudėtinga bus tuo keliu eiti ir kiek išminties tai suteiks.
Dabar galiu pasakyti, kad šios iniciatyvos kūrybinis laikotarpis buvo viena nenutrūkstama terapija. Tai – sukrečiantis, iš̌ esmės viską persijojantis laikas. Kiekvienas pokalbis, kiekviena močiutė̇, užduotas klausimas ir išgirstas atsakymas neleido atsipalaiduoti, visuomet skatino dar ir dar kartą permąstyti. Dar kartą įvertinti. Praregėti.
„Šiandien yra vakar“ – tai būdas išgirsti, suprasti, galimybė suartėti. Tai paskatinimas paskambinti seneliams. Padrąsinimas atsigręžti į tuos, kurie jaučiasi vieniši. Tai viltis ir ženklas, kad kiekvieno iš mūsų indėlis gali tapti pokyčio dalimi.
Projekto vystymo procese įpinta daug mano pačios išgyventų situacijų ir emocijų. „Šiandien yra vakar“ – tarsi vėluojanti dovana mano vienintelei likusiai močiutei, dėl kurios pomėgio siuvinėti idėja ir gimė.
– Ermita Kirdeikytė